Liczy się zabawa, nie zabawki

W Polsce i na całym świecie takich placówek nie brakuje, ale w Lesznie i całej naszej okolicy ta będzie pierwszą. Powstała przede wszystkim z myślą o dzieciach, ale i dorośli – jeśli tylko zechcą – znajdą w niej coś dla siebie. Arena Kreatywnej Edukacji, bo taką nazwę nosi firma, ma być miejscem nauki, zabawy i rozwoju, ale innym niż wszystkie. Dlaczego?

Stawiają na kreatywność

Wedle zapewnień właścicielek, czyli dwóch leszczynianek Moniki Kościelniak i Marty Grześko-Nyczka, o niezwykłości stworzonego przez nie miejsca decydować będzie przede wszystkim fakt, że uczestnicy ich zajęć rozwiną swoją kreatywność i zdolność samodzielnego myślenia, a przy tym nauczą się współpracy w grupie. Zapewniają też, że dzięki temu dzieci będą bardziej otwarte, chłonne wiedzy i ciekawe świata. Nie będą oczekiwać gotowych rozwiązań. Bardziej inspirujące stanie się dla nich samodzielne poszukiwanie odpowiedzi.

– Nabycie tych umiejętności decyduje później o szczęściu i sukcesie w życiu prywatnym jak i zawodowym – przekonuje Monika Kościelniak.

Obie panie od 10 lat studiują pedagogikę, obecnie są doktorantkami UAM w Poznaniu, który zresztą objął patronatem honorowym ich przedsięwzięcie.

– Nie jesteśmy jedynie teoretykami. Od wielu lat wykorzystujemy swoją wiedzę w praktyce. Organizujemy kursy i zajęcia dla różnych organizacji, najczęściej leszczyńskich jak Centrum Aktywności Twórczej – zaznacza M. Grześko-Nyczka.

Będą kształcić wielostronnie

Jak to ma działać? W ich placówce nie będzie mnóstwa kolorowych zabawek i interaktywnych gadżetów. Dzieci będą je własnoręcznie tworzyć na przykład z pustych butelek, nici czy kartonów. Co więcej, w ten sposób powstaną nie tylko zabawki, ale także całe scenerie do przeróżnych przygód.

Pomysł na zabawę bez zabawek nie jest nowy i wszędzie tam, gdzie był realizowany okazywał się strzałem w dziesiątkę. Naukowo udowodniono, że pozbawienie dzieci gotowych rozwiązań wpływa pozytywnie na ich rozwój wzmacniając zaradność i gotowość do radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
(mach)

źródło: http://panorama.media.pl/content/view/478535/7/